9. kapitola – Proč zrovna Snape?! (1. část)

28. srpna 2007 v 17:37 | Aileen |  Harry Potter a les Stínů
Ha... Kapitola se zrodila. Můžu vám přiznat, že za ni vděčíte Verče s kterou jsem včera uzavřela dohodu, že jestli přidá ona kapitolu dnes já taky. A je tu. Prostě zázrak! Tahle kapitola je podle mě taková divná... Příští by měla být o něco lepší. Tedy doufám. Nebudu se tu rozepisovat. Stejně to tu nikdo nečte. Napište do komentářů k čemu chcete kapitolu, abych tak nějak věděla k čemu bych měla něco napsat...
PS: Tuhla kapitolu věnuju všem, co v minulé napsali komentář...

9. kapitola - Proč zrovna Snape?!
"Harry vstávej!" Zakřičel mu někdo do ucha. "Rychle nebo nestihneme snídani." Hodil po něm polštář Ron.
"Já chci ještě spát." Zamumlal a přetočil se na druhý bok. Hodlal dospat noční vizi.
"No, tak Harry. Vstávej." Sebral mu zrzek peřinu. Vyvolený neochotně vylezl z postele a došoural se do koupelny, kde provedl ranní hygienu. Ve společenské místnosti posedávalo několik studentů. Hermiona, Ron a Ginny seděli jako včera večer u krbu a povídali.
"Ahoj." Pozdravil. Dívky se na něj usmáli. "Jdeme na snídani?"
"Jasně." Ozvalo se sborově.
Velká síň byla plná snídajících studentů. U učitelského stolu byli i všichni profesoři. Jen profesorka Trelawneyová a profesor Kratiknot chyběli. Ve Velké síni bylo překvapivě rušno. Studenti si ukazovali noviny a něco si navzájem vykrádali. Někteří si dokonce ukazovali na Harryho nebo Snapea. Profesorka McGonagalová se zvedla a obcházela studenty s jejich rozvrhy.
ROZVRH HODIN
PONDĚLÍ - opčm - opčm - přeměn. - přeměn - oběd - lektvar. - lektvar.
ÚTERÝ - formul.- formul. - pokt. - volno - oběd - byl. - byl.
STŘEDA - přem. - přeměn. - lektvary - lektvary - oběd - astron. - astron.
ČTVRTEK- volno - opčm - opčm - volno - oběd - souboj? - souboj?
PÁTEK - pokt. - formule - formule - přemist. - oběd - přemist.
"První hodinu máme obranu." Vykřikl nadšeně zrzek a prstem ukazoval na pondělní hodiny.
Vyvolený se nad nadšením svého kamaráda jen pousmál. Neměl vůbec tušení, co je to za profesora ani jak se bude chovat a ke všemu mu přišel známí a nevěděl odkud. "Nepřijde vám ten profesor obrany proti černé magii trochu povědomí?" Zeptal se svých přátel a rukou ledabyle mávl k učitelskému stolu. Zakroutili hlavami v záporné odpovědi. "Možná se mi to jen zdá. Vždyť to je jedno. Nebudu to řešit." Pomyslel si a ani netušil jaké bude mít tohle rozhodnutí následky.
"Viděli jste Denního věštce?" Zeptal se znenadání Seamus podával jim noviny. "Je tam článek o Malfoyovi…"
Vyvolený přijal noviny a podíval se na úvodní stranu. Ron s Hermionou se k němu naklonili a četli přes rameno.
ZMIJOZELSKÝ STUDENT NEPRÁVEM VYHOZEN Z BRADAVIC!
Rita Holoubková
Náš tajný zdroj nám předal ohromující zprávu. Jeden z nejlepších studentů Bradavické školy. Draco Malfoy. Byl vyloučen ze školy bez řádného důvodu. Prý se o to zasloužil Harry Potter. Student stejného ročníku. Obvinil pana Malfoy z použití kletby, která se nepromíjí. A to prosím beze svědků! Ředitel školy Albus Brumbál si nevyslechl verzi svého studenta a bez rozmyslu byl vyloučen.
Ministr kouzel Kornelius Popletal uvedl, že Bradavický ředitel Albus Brumbál se bude za tento čin zodpovídat. Připomněl také, jak velké dotace dostává ministerstvo i škola od Luciuse Malfoy, který se rozhodl podat žalobu i na profesora lektvarů a ředitele Zmijozelské koleje Severuse Snapea. Za neoprávněné zabavení hůlky, již zmiňovaného studenta a jeho pozdější obvinění. Severus Snapea se k tomu nechtěl vyjádřit. Náš zdroj nás ujistil, že profesor lektvarů se od tohoto chování naprosto distancuje. Více na str. 5.
"Tak to je teda něco." Obdivně pronesl Weasley.
Chlapec, který přežil se zachmuřil. "Takhle to vůbec nebylo? Proč vlastně obviňují Snapea a Brumbála? Vždyť na to je spousta svědků, jak mě napadl ve vlaku."
Odpovědí mu bylo pokrčení ramen…
O patnáct minut později postávali před učebnou obrany proti černé magii. Tuhle hodinu neměli s nikým jiným než se Zmijozelem. Vlastně všechny hodiny kromě středeční astronomie měli se Zmijozelem. Zazvonilo a dveře učebny se nehlučně otevřeli. Studenti vešli do prázdné učebny. Byli zde rozmístěny lavice pro jednoho. Stěny byly vymalovány do jasně světle modré barvy a podlaha byla tmavě modrá. Při stěnách byly poličky s knihami a různými detektory apod. Harry, Ron a Hermiona se posadili do prvních lavic vedle sebe. Hned jak dosedl poslední student na židli. Vkročil do místnosti jejich nový profesor. Postavil se před katedru a prohlížel si bedlivě celou třídu.
"Dobrý den." Pozdravil a studenti zopakovali pozdrav. "Vítám vás na první hodině obrany proti černé magii. Jmenuji se Alan Marken a budu váš nový profesor pro tento rok a doufám i déle." Usmál se. "Slyšel jsem o vašem ročníku spoustu chvály. Prý se tu takový ročník jako vy objeví jednou za sto let… Přejdeme raději k představování. Rád bych o vás něco slyšel. Začneme podle abecedy." Posadil se na židli a vytáhl seznam studentů. "Brownová
Levandule." Přečetl. Levandule se postavila. "Řekněte mi, co ráda děláte, jaké má koníčky, jaký je váš nejoblíbenější předmět a co by jste chtěla dělat po dokončení školy."
"Hm… Ráda si povídám s kamarádkami, můj nejoblíbenější předmět je přeměňování a chtěla bych se stál zaměstnancem na odboru záhad." Řekla tajemně a posadila se.
"Děkuji. Bullstrodeová Millicent." Vyvolal další. Takhle to šlo dál. Ron chtěl být zaklínačem a Hermiona léčitelkou. Konečně se ozvalo jméno. "Potter Harry."
"Um. Rád létám na koštěti a hraju famfrpál. Můj nejoblíbenější předmět je obrana a chtěl bych se stát bystrozorem." Vypověděl chlapec s havraními vlasy.
"Bystrozorem?" Podivil se profesor. "Víte, že se na bystrozorskou školu se nedostal zatím nikdo za poslední dva roky? Prý jsou tam při zkouškách vysoké nároky. Obzvlášť poslední dobou." Odmlčel se. "Poslední je Zabini Blaise." Přečetl a postavil se student ze Zmijozelu…
"Tak teď, když jste se mi všichni představili můžeme přejít k jinému tématu." Začal Markend po představení posledního studenta. "Jak všichni víte. Rozhodl jsem se založit kroužek soubojů a tak bych se vás chtěl zeptat, zdali by tam byl někdo z vás ochotný chodit." Do vzduchu vyletěli všechny ruce. "Dobrá tedy. Kdo bude chtít přijít ať se sem podepíše." Nechal poslat čistý pergamen a mezitím pokračoval. "Za chvíli bude zvonit, ale jelikož máme dvouhodinovku, tak jsem se rozhodl si vás další hodinu přezkoušet z vašich znalostí. Napíšeme si krátký test." Povzbudivě se usmál. Jako na povel zazvonilo.
Druhá hodina uběhla překvapivě rychle test byl pro Harryho jednoduchý jen trochu víc otázek než normálně. Z učebny mohli odejít hned, jak napíšou test. Na přeměňování jim profesorka neustále opakovala, že za rok dělají zkoušky OVCE a měli by se na ně začít učit již teď nebo pak nebudou stíhat. Zbytek hodiny opakovali staré učivo.
"Čas oběda!" Zakřičel Weasley po opuštění učebny přeměňování a svižným krokem v závěsu s jeho kamarády pospíchal na oběd.
"To máš takový hlad?" Optal se jen tak mimochodem Potter a pozoroval zrzka před sebou.
"Jo." Zahučel v odpovědi a vpadl do Velké síně jako velká voda.
U Nebelvírkého stolu seděla Ginny s Nevilem a o něčem živě diskutovali. "Ahoj Ginny." Usmál se Harry a usedl mezi ryšavou dívku a svého nejlepšího kamaráda.
"Ahoj." Vyhrkla nadšená Weasleyová. "Představ si, že Nevila přihlásila profesorka Prýtová do mezinárodní soutěže v bylinkářství."
"Gratuluji Nevile." Poblahopřál Harry.
"Ha tachy ghatuluju." Zahuhlal s plnou pusou Ron.
Vyvolený se lehce naklonil k Ginny. "Co kdybychom pak zkusili to zvěromágství?" Zašeptal co nejtišeji. Hnědooká dívka přikývla. "Co třeba zítra?" Ptal se a lehce ji pobílil na tvář.
"Dobře." Zamumlala "Zítra v KNP? Hned po škole?"
"Tak jo. No vidíš, já bych málem zapomněl na to, že musím dneska po škole jít ještě za… obrazem." Vzpomněl si mladík se smaragdovýma očima.
"Co máte teď?" Dotázala se ryšavá dívka a nandala si kuře na talíř.
"Lektvary." Zaprskal zhnuseně Ron a jedl ze svého talíře.
Nejmladší Weasleyová se zamračila "Pozor na Snapea." Upozornila. "Má dnes náladu pod psa. Odebral Nebelvíru body jen za to, že si Colin odkašlal. Ke všemu rozdal hned dva tresty." Vysvětlovala. "Mi ho měli první hodinu." Dodala.
"O ne." Vzdychl Vyvolený. "To zase dostanu školní trest o co?"
"O nic kamaráde." Zasmál se zrzek. "Ty jsi jasnej adept."
Do Velké síně vletěla školní sova s dopisem v zobáku. Studenti si ji prohlíželi se zájmem. Dopisy většinou chodí ráno na snídani a ne na oběd. Sova zamířila k Harrymu a shodila mu dopis do prázdného talíře.
"Pošta chodí ráno, ne?" Podivila se Hermiona. "Otevři ho." Pobídla chlapce, který přežil.
Potter vzal dopis do rukou sledován několika zvědavými pohledy a otevřel ho.
Dnes v 7 hodin v kabinetě profesora Snapea. Hodina nitrobrany.
Albus Brumbál
Bezmocně složil hlavu do dlaní. "To snad ne." Zaskučel a podíval k učitelskému stolu, kde seděl Snape a měřil ho zase tím svým pohledem. "Už zase." Pomyslel si. "Proč se na mě, tak divně dívá?" Nechápal. Podle toho dopisu bude mít další hodiny nitrobrany se Snapem. Ne, že by na jednu stranu nebyl rád. Uvědomil si důležitost toho to umět, ovšem nechápal proč to muselo být se Snapem. Proč ho nemohl učit třeba Lupin nebo Brumbál. Proč Snape, který ho nesnáší a minulý rok ho vyhodil. "Proč zrovna Snape?!" Zamrmlal bezmocně. Jako by to za poslední den nestačilo.
"Co je v tom dopise?" Pokukovala zvědavě Mia. Potter ji dopis beze slova podal. "Aha." Došlo Hermioně.
"Měli by jste jít na lektvary." Upozornila ryšavá dívka. "Snape právě odešel."
"Já jsem se ještě nenajedl." Uvědomil si chlapec s jizvou na čele.
Ron se rozesmál. "Tak to máš blbé, protože musíš na lektvary. Já má volno. Já si můžu klidně obědvat hodinu." Posmíval se.
"Csss. To si říkáš kamarád jo?" Řekl na oko uraženě Harry a vyšel po boku Grangerové z Velké síně do sklepení.
Před učebnou stálo několik studentů ze Zmijozelu. Vypadalo to, že budou jediní z Nebelvíru, kdo udělal zkoušky N.K.Ú. z lektvarů na vynikající. Malfoy zde chyběl, ovšem ostatním to moc nevadilo a stejně měli na Harryho a Hermiony adresu několik nehezkých poznámek. Dveře učebny se otevřeli a studenti vešli dovnitř. Herm si sedl a do první lavice a Harry byl nucen si sednou vedle ni nebo ke Zmijozelem. Dal přednost první lavice s Hermionou. Přesně se zvoněním vešel do učebny Snape v celé své naštvané náladě bouchnul s papíry o stůl a obrátil se k třídě. "Tento rok budeme probírat lektvary, při kterých bude potřeba vaše logika." Podíval se na chlapce v první lavici. "Nepomůže vám se naučit knihy nazpaměť." Pohled stočil znovu na první lavici tentokrát na dívku. "Nechápu, jak se některým z vás podařilo dostat N.K.Ů. z lektvarů. Natož na vynikající. Avšak nebudu brát zřetel na to, pokud někdo z vás bude zaostávat. Pokud nebudete mít uspokojující průměr budu nucen vás vyhodit z kurzu pro pokročilé." Upřel svůj ledový pohled na celou třídu. "Dnes začneme s novou látkou. Vytvoříte lektvar neviditelnosti. Postup máte na tabuli." Zavrčel a na tabuli se objevil postup a přísady. Všichni ve třídě začali pracovat. Mistr lektvarů začal kroužit kolem kotlíků a kritizovat, co se dalo a to i u Zmijozelu. Jak vidno Harryho si nechal nakonec, protože k němu přišel ke konci přípravy lektvaru. Jeho lektvar měl úplně jinou barvu než u zbytku třídy. Tohle nevypadalo dobře. Proč on má matně bílí a Hermiona a ostatní modrý lektvar? Vždyť to udělal správně. Všechno, jak má být. Co zase pokazil? Celou dobu si dával pozor, aby něco nevynechal a i v učebnici si přečetl něco tom lektvaru. Má prostě smůlu. Ať se snaží sebe víc. Lektvar prostě neudělá správně.
"To je nám ale překvapení." Přistoupil k hnědovlasé Nebelvířance profesor. "Slečna dokonalá neudělala lektvar správně. To je nemilé." Hermiona ohromeně otevřela oči, jakoby nevěřila jestli slyší správně. "Váš lektvar má být matně bílí a ne modrý." Objasnil ji s posměšným tónem.
"Matně bílí!" Vykřikl v duchu Vyvolený a podíval se do svého kotlíku na matně bílí lektvar. "Já mám matně bílí." Radoval se. Nedal na sobě nic znát.
"Copak slečna já vím všechno nečetla popis postupu?" Vysmíval se Mistr lektvarů. "Je tam napsáno přidejte dračí žluč a krev ďásovce. Je to snad k nepochopení?" Vrčel Snape.
"Ale pane…" Chtěla protestovat nejchytřejší dívka z ročníku.
"Ano slečno já vím všechno?" Zasyčel ji do ucha a několik Zmijozelu si posměšně odfrklo.
Hnědovlasá dívka se nadechla a vydechla. "Já jsem to tam přidala. Dračí žluč a pak krev ďásovce." Nedala se.
"Copak tam vidíte napsáno přidejte dračí žluč a pak krev ďásovce?" Ptal se Severus a sám si i odpověděl. "Ne. Je tam napsáno přidejte dračí žluč a krev ďásovce. Najednou. Chápete? Ne postupně. Copak to není jasné, že začne reagovat žluč draka dříve než krev ďásovce a tím nemůže být lektvar správně, slečno já-vím-všechno?" Hermiona nevěřícně kroutila hlavou a z oči ji stekly dvě slzy. Profesor lektvarů si posměšně odfrkl a přešel k poslednímu kotlíku, doufaje ve spravení nálady Potterovým zkaženým lektvarem a odebírání bodů Nebelvíru a trestu pro toho spratka.
Harry se smutně díval na svou kamarádku, která neměla při profesorově proslovu daleko k pláči. Jemu došlo, že se mají ty dvě přísady přidat dohromady. Vlastně mu to přišlo naprosto logické. Bylo to jako když vařil u tety Petunie o prázdninách dort a musel ho dělat dvakrát, protože se mu nepovedlo udělat krém, jelikož nepřidal vajíčka a nějaký prášek na ztuhnutí najednou. Hned na to si všiml, kde udělal chybu a opravil to. Chtěl jít Hermionu nějak utěšit nebo jí pomoct. Nevěděl jak. Profesor po chvíli přestal a přešel od plačící dívky k poslednímu nezkontrolovanému kotlíku.
Severus se chystal vyslovit nehezkou poznámku k Potterovu lektvaru. Pusu musel v polovině vypuštění narážky zavřít. Chlapcův lektvar byl… správně. Jako jediný ze třídy měl lektvar správně. Kmital pohledem z Pottera na kotlík a z kotlíku na Pottera. Neustále dokola. Po pár sekundách se vzpamatoval a bez jediné poznámky přešel ke katedře. Zmijozelští studenti na něj hleděli s překvapením v očích, jak je možné, že neudělal žádnou poznámku na Potterův účet. "Dnešní hodina je u konce. Odevzdejte lektvary a můžete jít." Nevrle vykřikl. Studenti odevzdali flakónky s lektvary a co nejrychleji opouštěli učebnu. "Vy tu ještě počkejte, pane Pottere." Zastavil chlapce na půl cesty z učebny. Chlapcova kamarádka se na něj podívala s otázkou v očích a když ji naznačil, aby odešlo. Obrátila se a utekla z učebny.
Vyvolený přišel ke Snapeově stolu. "Chtěl jste se mnou mluvit, pane?" Dotázal se ze zdvořilosti.
"Řekl vám ředitel o dnešní lekci?" Ptal se mrazivým hlasem profesor.
"Ano. Poslal mi sovu." Zamumlal
Mistr lektvarů přikývl a mávnutím ruky ho vyhnal z učebny. Neměl náladu se s někým vybavovat. A už vůbec ne s… Potterem.
Za dveřmi na mladíka čekala Mia. "Co chtěl?" Zeptala se hned.
"Ptal se na ten ranní dopis." Mávl rukou a šel směrem k Nebelvírské věži. V polovině cesty změnil směr. Hermiona se na něj chvíli dívala. Pak se sama vydala do věže. Musela si nutně promluvit s Ronem o Harryho prazvláštním chování. Tedy podle ní bylo zvláštní.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lupus Lupus | 28. srpna 2007 v 17:54 | Reagovat

PS:kde je ta kapitola?

2 didi didi | 28. srpna 2007 v 17:55 | Reagovat

Jsem na tvém blogu dneska celý den a musím uznat, že máš krásné povídky. Máš skvělí styl psaní a dobré nápady. Teď něco k této kapče: Pardon ale já tu kapitolu nemám, tedy mám tu jen to co bylo i na hlavní stránce ale to ostatní ne. Je to jenom u mně?

3 Mex Mex | 28. srpna 2007 v 17:55 | Reagovat

Pomoc, zobrazuje se mi jen tvůj popisek a název kapitoly, ale ta nikde!

4 Lili Lili | 28. srpna 2007 v 18:02 | Reagovat

Mně taky co s tím je???

5 Giner Giner | 28. srpna 2007 v 18:31 | Reagovat

bezvadná kapitolka:)) a ke které povídce přidat? Cesty času:)

6 Mex Mex | 28. srpna 2007 v 18:44 | Reagovat

Mia... Mia  a až tady mi došlo Hermiona!!

7 Aileen Aileen | 28. srpna 2007 v 19:02 | Reagovat

Všem se moc omlouvám, že tu dnes ta kapitola udělala takový nepořádek, ale já ten blog prostě nesnáším! Ještě jednou se moc omlouvám měla jsem zkontrolovat jestli se to tu opravdu oběvilo.

Mex: Nj Mia... Nechtěla jsem se v jednom kuse opakovat s Hermionou a Mia, tak jsem kdysi říkala mojí kočce. Ona se jmenovala Hermiona a zkráceně to byla Mia. Nějak mi nedošlo, že by to všem hned na začátku nemuselo být jasné... :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama