Jednorožci

10. června 2007 v 9:52 | Aileen |  Mystické bytosti

.

Jednorožec (Unicorn)

Jednorožec je legendární tvor velmi podobný antilopě či koni s kopyty sudokopytníka. Některé prameny jednorožce dokonce popisují jako křízence jelena, lva, kozy nebo nosorožce. Nejčastějši je však charakterizován jako kůň s jedním osamoceným šroubovitým rohem urpostřed čela. I vyobrazení se nejvíce podobají tomuto modelu. Na většině obrazů můžeme jednorožce spatřit jako koně s jelení hlavou, dlouhým spirálovitým rohem a lvím ocasem. Obecně je považován za zosobnění dobra, znamení inteligence, síly a později, v dobách křesťanství, také čistoty a panenství. Bývá považován za součást magického lesa a jeho hlavního ochránce. Roh a vzácná krev jednorožců byly vždy považovány za důležité magické prostředky. Lidé, kteří věřili v jejich kouzelnou moc, byli schopni udělat téměř cokoli pro získání těchto suvenýrů z jednorožcova těla. Možná i pro svou magickou moc se často objevoval v erbech šlechtických rodů.

Zmínky o jednorožcích nepochází paradoxně z Řecké mytologie, ale spíše z Řecké národní historie a folklóru. Řečtí autoři historických děl, byli o existenci jednorožců přesvědčeni. Lokalizovali jejich původ do Indie. Další zmínky můžeme nalézt také také v čínských bájích. Ačkoli se popisy tohoto tvora různí, je evidentní, že se jedná o totožné zvíře - sudokopytníka s jemným a křehkým vzhledem, podobného lani, antilopě či koni. Jeho barva se různí stejně tak jako jeho popis. Legendy se shodují na tom, že jednorožec je jemné zvíře, které nikdy nezabíjí, právě v Číně se jednorožci střeží i zašlápnout brouka či mladou trávu. Svou vůli však dokáže prosadit velmi dobře. Tento Čínský Jednorožec (Čchi-lin) nemá s evropským mnoho společného. Někteří badatelé vycházejí z toho, že se tento jednorožec mohl vyvinout z nějakého druhu jelenovitých. V podrobnějších popisech má Čchi-lin kravský ocas, rybí šupiny, oddělené prsty na nohou a jeden srstí pokrytý roh. Odpradávna symbolizuje požehnání pro narození dítěte. Podle některých příběhů, dokáže Čchi-lin, jako u nás čáp, přinést do rodiny syna. V Číně se také věří, že Čchi-linovo vyobrazení může do rodiny přinést požehnání.

Středověké poznatky o tomto bájném zvířeti stojí na starozákonních a starověkých zdrojích, v nichž byl tento tvor uváděň jako druh divokého osla, kozy nebo koně. 200 let po Kristu se o jednorožci zmiňuje Tertullian, jako o malém divokém zvířeti a křesťanském symbolu. Ambrož, Jeroným a Basil to potvrdili. Předchůdce starověkého bestiáře, byl zkompletován v pozdní době Antické a znám býl jako Physiologus. Ve známost vešel hlavně díky podrobné alegorii, která popisuje kterak byl jednorožec polapen pannou a sklonil se před jejím vtělením. Pod tímto označením byla ukryta světice panna Maria. V legendě se praví, že hned jak tuto ženu jednorožec spatřil, položil ji svou hlavu do klína a usnul. Tento výjev se stal symbolickým obrazem, který položil základ středověkým představám o jednorožcích a obhajuje toto zjevení, ve všech formách náboženského umění. Jednorožci vždy figurovali i v mezilidských vztazích. Někteří autoři třináctého století konkrétně Thibaut z Champagne a Richard z Fournivalu, kupříkladu přirovnávali okouzlení mladíka ke své dámě, k okouzlení jednorožce k panně. Tato uhlazená verze vyznačující alternativu božské lásky byla své doby napadena jako kacířská.

Se vzestupem humanismu, získali jednorožci mnohem světštější význam. Stali se symbolem neposkvrněné lásky a věrného manželství. Takovou roli hráli jednorožci i v Petrarchově díle "Triumph of Chastity". Dánský královský trůn je údajně také zhotoven z "jednorožčích rohů". Ten samý materiál byl použit na ceremoniační kalichy, protože jak se obecně věřilo, roh jednorožce dokázal zneutralizovat jed. O této vlastnosti psal ve svém díle Pseudodoxia Epidemica už Sir Thomas Browne. Lidé, kteří se báli otravy pili často z kalichů, vyrobených z rohu jednorožce. Někteří alchymisté považovali účinky rohu dokonce za magické. Jako důkaz byl tento roh často předkládán, ovšem většinou se jednalo o podvrh v podobě zubu narvala jednorohého. Jednorožec se ovšem dal uplatnit i v mnoha jiných ohledech. Domnělé afrodisiakální prostředky a další údajné medicinské přednosti měla vždy na svědomí některá z Jednorožcových částí těla, jako mléko, kůže nebo vnitřnosti. Jednorožcům byla také přisuzována vlastnost rozpoznat, jestli je žena panna či ne. Některé legendy zase praví, že je mohli spatřit pouze neposkvrněné panny.

O setkání s jednorožcem hovoří nejedna legenda. Kromě legendy o jednorožci a panně, spatřili tohoto bájného tvora mimo jiné i Alexandr Veliký, Čingischán nebo Caesar. Skutečnou existencí jednorožců se zabýval už nejeden badatel středověku, renesance ale i novověku. Většinou se však snažili zmínky o existenci jednorožců popřít a vědecky vyvrátit. Pokud by skutečně existoval, byla by už přece v údobí tolika tisíců let nalezena jeho kostra, tvrdí skeptici. To, že nejsme schopni důkazy o existenci jednorožce objevit, ale nutně neznamená, že tento spanilý tvor neexistuje.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 aquamarine aquamarine | 29. září 2008 v 10:37 | Reagovat

je to zvláštní ale tohle sem četla i na jinym blogu!!!!!!!!!!!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama